Oceanic Sim Racing
OSR V8 DEVELOPMENT SERIES
OSR V8 DEVELOPMENT SERIES 20S2
Admin Login · Set Timezone
Timezone: US/Eastern
Highlight Yourself

Race Results

Oceanic Sim Racing
OSR V8 DEVELOPMENT SERIES
OSR V8 DEVELOPMENT SERIES 20S2
0h 35m · 17 laps · 2 Leaders · 2 Lead Changes · 0 cautions
Realistic weather · Partly Cloudy · 76° F · Humidity 45% · Fog 0% · Wind SE @4 MPH
Fin St Driver iRacing
License
Tot
Pts
Race
Pts
Bns
Pts
Pen
Pts
Int Laps Laps
Led
Fastest
Lap
Fast
Lap #
Avg
Lap
Inc Status
1   Jack Widdas Class A 300 300     - 17 15 2:01.427 2 2:04.741 3 Running
2   Benn Snell Class B 291 290 1   -16.303 17   2:00.939 11 2:05.700 12 Running
3   Lindsay Hobbs Class A 280 280     -16.725 17   2:01.776 3 2:05.724 4 Running
4   Xavier Bellamy Class B 275 275     -17.058 17   2:01.439 3 2:05.744 4 Running
5   Aaron Dodd Class B 280 270 10   -18.935 17   2:01.765 3 2:05.854 0 Running
6   Jason Spriggs Class B 275 265 10   -19.891 17   2:01.824 12 2:05.910 0 Running
7   Josh Cook Class A 260 260     -21.419 17   2:01.872 10 2:06.0 5 Running
8   Hammie Stein Class B 255 255     -29.946 17   2:02.224 3 2:06.501 6 Running
9   Shawn McNamara Class C 250 250     -30.517 17 2 2:02.444 15 2:06.535 2 Running
10   Aaron Oliver Class B 245 245     -33.135 17   2:01.932 3 2:06.689 4 Running
11   Matthew J Allen Class B 240 240     -33.380 17   2:02.652 14 2:06.703 8 Running
12   Adam J McLeod Class A 235 235     -37.139 17   2:02.052 15 2:06.924 1 Running
13   Trent Gosley Class A 230 230     -43.449 17   2:02.476 12 2:07.296 13 Running
14   Bradley Sanders Class A 225 225     -43.771 17   2:01.822 12 2:07.315 12 Running
15   Myles Burgess Class A 220 220     -44.484 17   2:01.964 3 2:07.356 6 Running
16   James Gillham Class B 215 215     -48.463 17   2:02.369 5 2:07.590 7 Running
17   Alistair Bailes Class B 210 210     -53.167 17   2:02.228 11 2:07.867 1 Running
18   Steve Denby Class B 205 205     -53.422 17   2:01.779 3 2:07.882 6 Running
19   Shayne Bowen Class A 200 200     -57.430 17   2:02.215 13 2:08.118 2 Running
20   S Paterson Class B 198 198     -1:06.157 17   2:02.805 10 2:08.632 7 Running
21   John Sorensen Class A 196 196     -1:06.511 17   2:01.571 11 2:08.652 10 Running
22   Andrew Ritchie Class A 194 194     -1:07.467 17   2:02.877 10 2:08.708 10 Running
23   Andrew Lang Class B 192 192     -1:14.615 17   2:03.373 4 2:09.128 1 Running
24   Sam Katakouzinos Class A 190 190     -1:18.228 17   2:03.514 11 2:09.341 8 Running
25   Timo Bradley Class A 188 188     -1:20.098 17   2:02.909 4 2:09.451 6 Running
26   Anthony J Green Class A 186 186     -1:26.903 17   2:03.536 12 2:07.543 1 Running
27   Michael Schroder Class A 184 184     -1:50.389 17   2:04.324 7 2:11.233 12 Running
28   Devon Stove Class B 182 182     -2:02.474 17   2:04.278 11 2:12.385 8 Running
29   P Lee Class B 180 180     -2:02.893 17   2:02.159 3 2:04.511 7 Running
30   Bradley Glenn Class B 178 178     -1L 16   2:03.146 4 2:09.731 5 Running
31   Michael Riches Class C 176 176     -1L 16   2:03.914 11 2:08.248 9 Running
32   David Coleman3 Class A 159 174   -15 -4L 13   2:02.699 4 2:43.764 9 Running
33   Dean Ferguson Class C 162 172   -10 -6L 11   2:03.565 8 2:11.419 11 Disconnected
34   Damien Carr Class A 170 170     -9L 8   2:03.360 4 2:09.079 6 Disconnected
35   Harry Dodds Class B 158 168   -10 -9L 8   2:04.069 8 2:12.751 6 Disconnected
36   Daniel Frencham Class B 166 166     -9L 8   2:02.120 4 2:12.345 7 Disconnected

Driver Bonuses

DriverPointsBonus
Aaron Dodd 10 Finished race with 0 incidents
Benn Snell 1 Fastest race lap
Jason Spriggs 10 Finished race with 0 incidents

Driver Penalties

DriverPointsPenalty
David Coleman3 15 Lap 1 - David Coleman / Dean Ferguson - David - 15pts.
Harry Dodds 10 Lap 9 - Harry Dodds - Re Entry - 10pts.
Dean Ferguson 10 Lap 9 - Dean Ferguson / Harry Dodds - Dean - 10pts.

Team Results

Team Tot
Pts
Race
Pts
Bns
Pts
Pen
Pts
Laps Laps
Led
Inc
Team Buschfink Racing
    Sam Katakouzinos
190
190
190
190
0
0
0
0
17
17
0
0
8
8