IRB e-Sports
2018 - Turismo Sudamericana
T4-2018 - Copa Carburando Turismo Sudamericana - Grupo A
Admin Login · Set Timezone
Timezone: US/Eastern
Highlight Yourself

Race Results

IRB e-Sports
2018 - Turismo Sudamericana
T4-2018 - Copa Carburando Turismo Sudamericana - Grupo A
0h 26m · 14 laps · 2 Leaders · 1 Lead Change · 0 cautions
Realistic weather · Partly Cloudy · 65° F · Humidity 33% · Fog 0% · Wind SW @11 MPH
Fin St Driver Car Team iRacing
License
Tot
Pts
Race
Pts
Bns
Pts
Pen
Pts
Int Laps Laps
Led
Fastest
Lap
Fast
Lap #
Avg
Lap
Inc Status
1 2 Erick Goldner
Zennith Thrustmaster Class A 51 50 1   - 14 9 1:52.165 2 1:53.204 8 Running
2 3 Luiz Gonzaga Filho
SUB Racing 1 Class B 40 40     -3.569 14   1:52.983 5 1:53.349 8 Running
3 1 Juan Bleynat
Rincon Ardusso Racing Team Class B 36 35 1   -4.133 14 5 1:52.421 2 1:53.499 11 Running
4 8 Wilson Neto
BRANDT Racing 2 Class A 32 32     -5.664 14   1:52.884 10 1:53.608 7 Running
5 7 Roque Garcia
Euphoria Racing Class A 30 30     -7.209 14   1:52.760 3 1:53.719 10 Running
6 4 Neto Nascimento
Zennith Hi-Speed Class A 28 28     -7.584 14   1:52.760 3 1:53.746 4 Running
7 9 Guilherme Salas
  Class B 26 26     -9.786 14   1:53.269 12 1:53.844 7 Running
8 16 Miguel Paludo
BRANDT Racing 1 Class A 24 24     -17.654 14   1:53.816 5 1:54.464 3 Running
9 15 Rafael Bervanger.
BRANDT Racing 2 Class A 22 22     -18.702 14   1:53.159 12 1:54.539 4 Running
10 29 Bruno Asturi
  Class A 23 21 2   -27.124 14   1:53.772 12 1:55.140 11 Running
11 23 Pablo Valenzuela Uribe
Final Lap Racing Team Class A 20 20     -28.880 14   1:54.043 10 1:55.265 1 Running
12 31 Matias Canapino
  Class B 21 19 2   -31.388 14   1:53.775 11 1:55.444 11 Running
13 10 Israel Mussoi
Fueltech E-sports A Class A 18 18     -31.792 14   1:53.731 10 1:55.474 7 Running
14 25 Cadu Andrade
SUB Racing 2 Class A 17 17     -32.927 14   1:54.023 3 1:55.554 8 Running
15 30 Heitor Luiz
  Class A 16 16     -33.367 14   1:54.105 11 1:55.585 7 Running
16 17 Guilherme Bianchini
BRANDT Racing 1 Class A 15 15     -36.278 14   1:53.475 6 1:55.794 10 Running
17 14 Dino Filippa
Rincon Ardusso Racing Team Class A 14 14     -39.823 14   1:53.304 2 1:56.048 11 Running
18 28 Leandro Bignardi
SUB Racing 2 Class B 13 13     -46.676 14   1:54.712 10 1:56.536 4 Running
19 18 Juan Manuel Landini
  Class B 12 12     -48.294 14   1:54.238 5 1:56.653 9 Running
20 32 Sidney Schmitz
Black Wings Class A 11 11     -50.001 14   1:54.483 5 1:56.773 4 Running
21 33 Wesley Batista
Black Wings Class A 10 10     -55.637 14   1:54.372 4 1:57.176 1 Running
22 21 Arthur Figueiredo
Fueltech E-sports A Class A 9 9     -1L 13   1:54.516 11 1:56.724 12 Disqualified
23 6 Alexander Wolters
Zennith Thrustmaster Class A 8 8     -3L 11   1:52.981 2 1:53.592 12 Disqualified
24 13 Martin Chavarria
  Class B 7 7     -3L 11   1:53.767 2 1:55.631 12 Disqualified
25 11 Suellio Almeida
SUB Racing 1 Class B 6 6     -4L 10   1:54.376 9 1:56.646 12 Disqualified
26 26 Tobi Soriano
Rincon Ardusso Racing Team Class B 5 5     -5L 9   1:55.001 6 1:57.756 13 Disqualified
27 27 Sandro Rabelo
  Class C 4 4     -7L 7   1:56.374 3 2:01.245 12 Disqualified
28 24 Facundo E. Britos
  Class A 3 3     -9L 5   1:54.611 4 1:59.0 12 Disqualified
29 20 Eric Scardino
Fueltech E-sports B Class A 2 2     -9L 5   1:55.044 5 2:07.920 12 Disqualified
30 5 Andres Rau
Euphoria Racing Class A 1 1     -9L 5   1:53.352 2 1:55.697 6 Disconnected
31 19 Danilo Fonseca
MRD SimRacing Class B 0 0     -12L 2   1:55.052 2 2:03.028 12 Disqualified
32 22 Marcos Vescovi
SUB Racing 2 Class A 0 0     -12L 2   - - 2:03.272 12 Disqualified
33 12 Rodrigo Lisowiski
Zennith Hi-Speed Class A 0 0     -13L 1   - - - 6 Running

Driver Bonuses

DriverPointsBonus
Bruno Asturi 2 Most positions gained (19)
Juan Bleynat 1 Pole position
Matias Canapino 2 Most positions gained (19)
Erick Goldner 1 Fastest race lap

Driver Penalties

No penalties

Team Results

Team Tot
Pts
Race
Pts
Bns
Pts
Pen
Pts
Laps Laps
Led
Inc
BRANDT Racing 2
    Wilson Neto
    Rafael Bervanger.
54
32
22
54
32
22
0
0
0
0
0
0
28
14
14
0
0
0
11
7
4
Rincon Ardusso Racing Team
    Juan Bleynat
    Dino Filippa
50
36
14
49
35
14
1
1
0
0
0
0
28
14
14
5
5
0
22
11
11
Final Lap Racing Team
    Pablo Valenzuela Uribe
20
20
20
20
0
0
0
0
14
14
0
0
1
1
BRANDT Racing 1
    Miguel Paludo
    Guilherme Bianchini
39
24
15
39
24
15
0
0
0
0
0
0
28
14
14
0
0
0
13
3
10
Zennith Thrustmaster
    Erick Goldner
    Alexander Wolters
59
51
8
58
50
8
1
1
0
0
0
0
25
14
11
9
9
0
20
8
12
SUB Racing 1
    Luiz Gonzaga Filho
    Suellio Almeida
46
40
6
46
40
6
0
0
0
0
0
0
24
14
10
0
0
0
20
8
12
SUB Racing 2
    Cadu Andrade
    Leandro Bignardi
30
17
13
30
17
13
0
0
0
0
0
0
28
14
14
0
0
0
12
8
4
Euphoria Racing
    Roque Garcia
    Andres Rau
31
30
1
31
30
1
0
0
0
0
0
0
19
14
5
0
0
0
16
10
6
Fueltech E-sports A
    Israel Mussoi
    Arthur Figueiredo
27
18
9
27
18
9
0
0
0
0
0
0
27
14
13
0
0
0
19
7
12
Zennith Hi-Speed
    Neto Nascimento
    Rodrigo Lisowiski
28
28
0
28
28
0
0
0
0
0
0
0
15
14
1
0
0
0
10
4
6
Black Wings
    Sidney Schmitz
    Wesley Batista
21
11
10
21
11
10
0
0
0
0
0
0
28
14
14
0
0
0
5
4
1
Fueltech E-sports B
    Eric Scardino
2
2
2
2
0
0
0
0
5
5
0
0
12
12
MRD SimRacing
    Danilo Fonseca
0
0
0
0
0
0
0
0
2
2
0
0
12
12