New Zealand Sim Racing
NZSR Road Development Series
2019 GT3 Development Series
Admin Login · Set Timezone
Timezone: US/Eastern
Highlight Yourself

Race Results

New Zealand Sim Racing
NZSR Road Development Series
2019 GT3 Development Series

Okayama International Circuit Full Course

0h 45m · 31 laps · 2 Leaders · 2 Lead Changes · 0 cautions
Realistic weather · Clear · 65° F · Humidity 0% · Fog 0% · Wind N @1 MPH
Fin St Driver iRacing
License
Race
Pts
Bns
Pts
Tot
Pts
Int Laps Laps
Led
Fastest
Lap
Fast
Lap #
Avg
Lap
Inc Status Car Qual
Time
1 1 Luiz Paulo Gallon Class A 72 4 76 - 31 30 1:26.080 3 1:27.610 2 Running
1:26.032
2 2 Michael Healey Class A 65   65 -24.374 31   1:26.435 8 1:28.396 4 Running
1:26.628
3 3 Jackson Callow Class B 60 1 61 -28.191 31 1 1:26.480 4 1:28.519 5 Running
1:26.800
4 6 James Watson7 Class A 57   57 -40.159 31   1:26.918 24 1:28.905 9 Running
1:27.025
5 8 Taylor Oakes Class A 56   56 -42.455 31   1:26.968 4 1:28.979 3 Running
1:27.296
6 35 Cameron Dance Class A 55 2 57 -42.760 31   1:26.910 7 1:28.988 23 Running
-
7 7 Kyle Dawson Class A 54   54 -48.371 31   1:27.024 4 1:29.208 10 Running
1:27.141
8 16 Hayden Warrington Class D 53   53 -55.582 31   1:27.184 14 1:29.402 12 Running
1:27.722
9 15 Rob Boaden Class A 52   52 -1:00.480 31   1:27.475 4 1:29.560 4 Running
1:27.635
10 18 Caleb Becroft Class B 51   51 -1:12.518 31   1:27.921 8 1:29.948 5 Running
1:27.898
11 21 Thomas Paul Class B 50   50 -1:18.299 31   1:27.997 19 1:30.242 20 Running
1:28.276
12 17 Matthew Kidd Class B 49   49 -1:18.457 31   1:27.557 24 1:30.283 4 Running
1:27.815
13 5 Simon Chapman Class D 48   48 -1L 30   1:27.069 4 1:29.392 9 Running
1:27.017
14 19 Ben Morrison Class B 47   47 -1L 30   1:27.760 2 1:31.401 9 Running
1:27.998
15 27 Mitchell Piskulic2 Class D 46   46 -1L 30   1:28.184 30 1:31.410 12 Running
1:28.722
16 11 Hayden Kirk Class B 45   45 -1L 30   1:27.087 26 1:31.498 5 Running
1:27.516
17 9 Dyson Freeman2 Class C 44   44 -1L 30   1:27.098 30 1:31.771 4 Running
1:27.306
18 34 Murray Howell Class A 43   43 -1L 30   1:28.281 24 1:31.841 3 Running
1:29.922
19 30 Tony Gentile Class A 42   42 -1L 30   1:27.897 4 1:32.328 7 Running
1:29.097
20 33 Matt Hunter Class C 41   41 -1L 30   1:29.198 26 1:32.597 5 Running
1:29.479
21 25 John Midgley Rookie 40   40 -1L 30   1:27.583 17 1:32.612 17 Running
1:28.588
22 13 Scotty Briscoe Class C 39   39 -1L 30   1:27.052 16 1:31.451 13 Running
1:27.585
23 28 Ryan deCartier-McCarthy Class C 38   38 -1L 30   1:28.200 21 1:33.462 11 Running
1:28.759
24 20 Callen Arthur Class C 37   37 -3L 28   1:27.672 21 1:37.035 18 Running
1:28.020
25 12 Rod Lynne Class B 36   36 -12L 19   1:27.427 4 1:30.049 7 Running
1:27.560
26 29 David Yeo Class D 35   35 -19L 12   1:29.648 10 1:33.285 7 Disconnected
1:28.829
27 26 Casey Atkinson Class B 34   34 -20L 11   1:28.293 4 1:38.747 19 Disconnected
1:28.710
28 23 Kane Clayton Class A 33   33 -22L 9   1:28.150 5 1:32.243 11 Disconnected
1:28.512
29 22 Bruce James Class D 32   32 -29L 2   - - 1:36.966 9 Disconnected
1:28.494
30 10 Brad Jesson Class A 31   31 -29L 2   - - 1:55.660 7 Disconnected
1:27.456
31 14 Linkin Bishop Class B 30   30 -30L 1   - - 1:39.203 4 Disconnected
1:27.624

Driver Bonuses

DriverPointsBonus
Jackson Callow 1 Led one or more laps
Cameron Dance 2 Most positions gained (29)
Luiz Paulo Gallon 1 Pole position
1 Led one or more laps
1 Led the most laps
1 Fastest race lap

Driver Penalties

No penalties