BOSRA
2015 Events
2015 BOSRA MSA BMW Z4 / MX-5 Championship
Admin Login · Set Timezone
Timezone: US/Eastern
Highlight Yourself

Race Results

BOSRA
2015 Events
2015 BOSRA MSA BMW Z4 / MX-5 Championship

Summit Point Raceway Summit Point Raceway

0h 30m · 26 laps · 1 Leader · 0 Lead Changes · 0 cautions
Realistic weather · Overcast · 90° F · Humidity 59% · Fog 0% · Wind NE @7 MPH
Multi-class results:
Fin St Driver iRacing
License
Tot
Pts
Race
Pts
Bns
Pts
Pen
Pts
Int Laps Laps
Led
Fastest
Lap
Fast
Lap #
Avg
Lap
Inc Status Team
1 1 S Underhill Class A 27 25 2   - 26 26 1:08.075 4 1:10.800 2 Running Bentley Boys Racing
2 3 B Tills Class A 22 20 2   -14.618 26   1:08.022 3 1:11.362 15 Running Team Clockwork
3 5 M Delden Class A 19 18 1   -20.501 26   1:08.126 3 1:11.589 11 Running Acorn Printing
4 2 N Bamber Class B 17 16 1   -27.520 26   1:08.287 3 1:11.859 6 Running MKB Racing
5 4 D Rowland3 Class C 16 15 1   -34.353 26   1:08.912 10 1:12.121 9 Running MKB Racing
6 9 R Walker Class B 15 14 1   -42.167 26   1:09.295 16 1:12.422 7 Running Motorsport Auctions
7 11 A Akhtar Class C 15 13 2   -49.641 26   1:08.799 18 1:12.709 3 Running Bodin Solutions
8 7 M Geleneky Class B 13 12 1   -55.491 26   1:09.079 12 1:12.934 14 Running Acorn Printing
9 10 B Baird Class D 12 11 1   -1:01.751 26   1:09.263 23 1:13.175 14 Running Techspeed Racing
10 6 P Gregory Class C 11 10 1   -1:10.654 26   1:08.874 16 1:13.518 2 Running Bentley Boys Racing
11 8 I Thorn Class A 10 9 1   -1L 25   1:08.240 23 1:14.489 4 Running Bodin Solutions
12 12 J Beresford Class D 9 8 1   -2L 24   1:09.857 2 1:16.512 30 Running Team Clockwork
13 16 A Thorn Class B 27 25 2   -4L 22   1:23.422 4 1:26.931 5 Running Bodin Solutions
14 19 S Malcolm Class B 22 20 2   -5L 21   1:24.291 10 1:27.717 1 Running Techspeed Racing
15 15 M Tuleja Class A 19 18 1   -5L 21   1:23.500 4 1:28.001 4 Running MKB Racing
16 17 R Green Class B 17 16 1   -5L 21   1:24.285 17 1:28.056 3 Running MKB Racing
17 14 A McKane Class C 17 15 2   -5L 21   1:23.532 4 1:28.378 2 Running Bentley Boys Racing
18 22 J Mleziva Class C 15 14 1   -5L 21   1:24.765 2 1:29.024 19 Running Motorsport Auctions
19 20 D Forde Class A 14 13 1   -5L 21   1:25.215 2 1:30.087 2 Running Team Clockwork
20 25 M Bradshaw Class A 16 12 4   -5L 21   1:26.206 13 1:30.486 0 Running Motorsport Auctions
21 23 M Brandon Class B 12 11 1   -5L 21   1:25.288 3 1:30.503 5 Running Team Clockwork
22 18 R Barnes Class B 11 10 1   -6L 20   1:23.858 4 1:28.277 8 Running Bodin Solutions
23 21 K Butterill Class D 10 9 1   -6L 20   1:24.238 3 1:28.235 8 Running Acorn Printing
24 24 F Linnell Class C 9 8 1   -6L 20   1:25.226 2 1:32.129 17 Running Acorn Printing

Driver Bonuses

DriverPointsBonus
A Akhtar 1 Most positions gained (4) in BMW Z4 class
1 Finished race in BMW Z4 class
B Baird 1 Finished race in BMW Z4 class
N Bamber 1 Finished race in BMW Z4 class
R Barnes 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
J Beresford 1 Finished race in BMW Z4 class
M Bradshaw 1 Most positions gained (4) in Mazda MX-5 Cup class
1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
2 Finished race with 0 incidents in Mazda MX-5 Cup class
M Brandon 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
K Butterill 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
M Delden 1 Finished race in BMW Z4 class
D Forde 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
M Geleneky 1 Finished race in BMW Z4 class
R Green 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
P Gregory 1 Finished race in BMW Z4 class
F Linnell 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
S Malcolm 1 Most positions gained (4) in Mazda MX-5 Cup class
1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
A McKane 1 Qualified first in Mazda MX-5 Cup class
1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
J Mleziva 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
D Rowland3 1 Finished race in BMW Z4 class
A Thorn 1 Fastest race lap in Mazda MX-5 Cup class
1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
I Thorn 1 Finished race in BMW Z4 class
B Tills 1 Fastest race lap in BMW Z4 class
1 Finished race in BMW Z4 class
M Tuleja 1 Finished race in Mazda MX-5 Cup class
S Underhill 1 Qualified first in BMW Z4 class
1 Finished race in BMW Z4 class
R Walker 1 Finished race in BMW Z4 class

Driver Penalties

No penalties

Team Results

Team
Bentley Boys Racing
    S Underhill
    P Gregory
    A McKane
MKB Racing
    N Bamber
    D Rowland3
    M Tuleja
    R Green
Techspeed Racing
    B Baird
    S Malcolm
Bodin Solutions
    A Akhtar
    I Thorn
    A Thorn
    R Barnes
Team Clockwork
    B Tills
    J Beresford
    D Forde
    M Brandon
Acorn Printing
    M Delden
    M Geleneky
    K Butterill
    F Linnell
Motorsport Auctions
    R Walker
    J Mleziva
    M Bradshaw